Farma zvířat

14. června 2011 v 9:00 | Strixy |  Recenze na knihy

Napsal: Georgie Orwell

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii.
Můj názor:

Velmi dbrá ukázka komunismu. Napřed si byla všechny zvířátka rovna. Dvě nohy zlé, čtyři dobré. Všechno je krásné a idylické, zvířátka mají jídla dosytnosti, jsou rychlejší a lepší než za svého pána a plánují vystavět větrný mlýn, který by jim dodával energii.

Ovšem žádná idyla není dokonalá a prasata brzy jako nejinteligentnější stvoření na farmě začínají mít pocit, že jsou něco více. Naučila se psát i číst, a pomalu tajně přepisovat sedm přikázání animalistu, tak aby jim vyhovovala. Začínají obchodovat s lidmi, mají více jídla než ostatní zvířata, která skoro hlady skomírají, pijí alkohol a jako vrchol všeho se naučí chodit po dvou nohách. Přikázání už nezní dvě nohy špatné, čtyři dobré, ale čtyři nohy dobré, dvě lepší.

Nic není tak jak by mělo správně být, ale hloupá ubohá zvířátky si říkají, že jsou svobodná, že už nejsou pod nadvládou lidí a že si už sice nepamatují, jaké to bylo, když jim vládl člověk, ale pokud sám vůdce soudruh Napoleon tvrdí, že se měli hůř, tak to musí být pravda.

Člověku, když to čte je pomalu až smutno z těch hloupoučkých zvířátek, pitomých ovcí, jak je Orwell popsal ve své satirické bajce. Jedno se ale musí nechat, bylo a je to pozoruhodné dílo jedno z nejlepší spisovatelů své doby.

Hodnocení:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Účastním se:button